Skip to content

Siódmy w Świecie
– Pozytywnie zakręcony blog podróżniczy –

PozaPodróżami #3 – Jak spakować plecak w podróż?

Z każdą podróżą towarzyszy nam ten sam problem,
jak spakować plecak w podróż?

Wybierając się z dziewczyną w każdą kolejną wyprawę, mamy ten sam problem “Jak spakować plecak w podróż?”. W moim plecaku jest wszystko odpowiednio ułożone, u niej z kolei panuje wielki chaos. Oczywiście, po kilku próbach i odrzuceniu kilkunastu zbędnych rzeczy jesteśmy spakowani. Przychodzi co do czego, że nasze plecaki wciąż są za ciężkie. Kolejne podejścia i redukcja naszego bagażu. Z każdym wypadem zdobywamy doświadczenie i coraz sprawniej udaje nam się spakować nasze plecaki, które już nie ważą po 20 kilogramów. Żeby, dobrze spakować nasze plecaki musimy sobie odpowiedzieć na kilka prostych pytań:

Jak długo trwa wyprawa? Kilka dni? Miesiąc? Rok?

Logiczne, że na kilku dniowe wypady zabieramy mały plecak, na dłuższe większy. Mimo to sztuką jest spakować  rzeczy w miesięczną podróż lub udając się w roczną przygodę z naszym plecakiem. Czas podróży określa nam, ile będziemy potrzebowali rzeczy, ubrań, jedzenia i różnych gadżetów.

Jaki to jest typ podróży?

Skupiam się tutaj głównie na podróżowaniu autostopem, korzystając z okazyjnych lotów i wypadów rodzinnych. W każdym z tych przypadków zabieramy jak najmniej zbędnych rzeczy. Chodź, charakter tych wypadów się różni i co innego spakujemy na szlak Św. Jakuba, idąc w góry, łapiąc stopa, lecąc samolotem. Zatem musimy przewiedzieć, co może nam się przydać, a co nam jest niepotrzebne.

Jaka pogoda i klimat panuje w naszej destynacji?
Deszczowo czy słonecznie? Ciepło czy zimno?

Wybierając się np. do Wietnamu, musimy być przygotowani na wszystko. Klimaty różnią się strasznie, co innego mamy na południu
i na północy. Tym bardziej że jedziemy w okresie wakacyjnym, musimy być przygotowani także na monsuny. Mimo to, jeśli jedziemy do ciepłych krajów, nie mamy potrzeby brać grubych polarów, zabudowanych butów i oczywiście na odwrót w chłodniejszych krajach, nie zabierzemy np. krótkich spodenek czy cieniutkiej kurtki.

Czy to jest mi potrzebne?

Może przyda się! Taki pomysł dodaje nam kolejne kilogramy do naszego plecaka. Taka była moja pierwsza podróż do Indii. Zdecydowanie za dużo wziąłem. Wezmę to, wezmę tamto… może się przyda i tak uzbierało mi się blisko 18 kilogramów do noszenia w 40-stopniowym upale. 30% rzeczy, które miałem ze sobą nie używałem. Jakbym miał okazję dziś jechać w tamte strony, zabrałbym zdecydowanie mniej. W zamian kupiłbym więcej pamiątek i przypraw do domu.

Odpowiadając na te kilka pytań mamy już pewien zarys naszego ekwipunku, który zabierzemy ze sobą. W ramach przypomnienia musimy wiedzieć jak prawidłowo dopasować plecak do naszych pleców, żeby dobrze nam leżał na plecach, nie był przekrzywiony i obciążony bardziej po jednej ze stron.

Wykorzystaj umiejętnie system nośny w plecaku!

– Na samym początku warto poluźnić wszystkie paski w naszym plecaku i obciążyć go do zbliżonej wagi, która będzie nam towarzyszyć podczas podróży.
– Pas biodrowy powinien znajdować się ciut nad kośćmi biodrowymi. Jeśli dobrze go dopasujemy, to uratuje nasz kręgosłup i pozwoli nam na dłuższe, przyjemniejsze wędrówki.
– Następnie dostosowujemy szelki tak, aby nasz plecak idealnie przylegał do pleców.

Źródło: https://www.deuter.com/DE/en/backpack-tips.html

Jak ułożyć rzeczy w plecaku?

 • Wędrując po przyjemnym i łatwym terenie, środek ciężkości powinien znajdować się na wysokości ramion,
 • Wybierając trudniejszą przeprawę, skupiamy cięższe rzeczy w środkowej części pleców, dzięki czemu możemy lepiej utrzymać naszą równowagę.

  Źródło: https://www.deuter.com/DE/en/backpack-tips.html

 • Pakując plecak, na sam spód połóż śpiwór. Następnie bliżej pleców wrzućmy np. namiot, a lżejsze rzeczy (ubrania) dalej.
 • Na górze ułóż cięższe rzeczy oraz jedzenie.
 • Do górnej kieszonki rzeczy, które najczęściej wyjmujemy lub dokładamy je do bocznych kieszonek.

Jak spakować plecak w podróż?

W poszukiwaniu wolnego miejsca w plecaku, czyli jak spakować plecak?

Zawsze tak jest, że coś nam zostanie i nie mamy już miejsca w plecaku. Co wtedy zrobić? Spróbuję podzielić się moimi doświadczeniami na ten temat i dam Wam kilka wskazówek, żeby wszystko się zmieściło. 🙂

 • Chyba każdy z nas to już przerabiał, “rolowanie” ubrań pomaga nam upchnąć więcej rzeczy,
 • Dodając do tego siatki/reklamówki możemy wypuścić powietrze i mamy takie delikatne pakowanie próżniowe,
 • W obecnych czasach, mamy wszędzie możliwość wyprania naszych rzeczy. Dlatego lepiej wziąć ze trzy sztuki/pary wszystkiego i na bieżąco prać nasze brudy 🙂
 • Można wykorzystać rzeczy sportowe: koszulki, legginsy, rzeczy termoaktywne, ręczniki z mikrofibry to wszystko szybko wyschnie i zajmuje niewiele miejsca w plecaku. Lepsza ta opcja niż jakieś dresiki czy bluzy, które kradną nam dużo miejsca.
 • Pomyśl! Na miejscu możesz kupić ubrania. W Indiach masz rzeczy przystosowane do takich temperatur, lekkie, przewiewne, tanie i szybko schnące 🙂

Znajdę jeszcze wolne miejsce?

 • Podobnie z kosmetykami i szamponami. Latając samolotami, musisz mieć te 100 ml, szkoda zachodu na to. Śpisz
  w hostelach/hotelach wykorzystaj umiejętności “polaka cebulaka” i użyj te darmowe mydełka, szampony.
 • Panie! Nie ma potrzeby brać tony kosmetyków, podróż to podróż. Takie rzeczy tam nie są potrzebne. Zawsze możecie wykorzystać filtry w instagramie. 🙂
 • Praktykuje pomysł, że wezmę ze 3 butelkowane wody po 1,5L, które zajmują mi dość sporo miejsca i plecak waży więcej. Szybciej do takiego ciężaru się przyzwyczajam, a kiedy butelki z wodą zostają wypite mam większy luz w plecaku i dodatkowe miejsca na pamiątki.
 • Warto poszukać różnych gadżetów, które ułatwią nam podróże, chociażby zapraszam na wątek o sprzęcie podróżniczym
  z Aliexpress.

To wszystko z myślą o naszej wygodzie. Lepiej wziąć mniej niż więcej. Zamiast nosić te dodatkowe gramy w naszym plecaku, możemy cieszyć się naszą podróżą i nie kierujmy się tym, że “zawsze może coś nam się przydać”.

W komentarzu możecie podzielić się swoimi propozycjami!
Jeśli znajdę jakieś kolejne pomysły uzupełnię wątek
“Jak spakować plecak w podróż?”
Miłego! #siodmywswiecie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 komentarzy “PozaPodróżami #3 – Jak spakować plecak w podróż?”

%d bloggers like this: