Skip to content

Siódmy w Świecie
– Pozytywnie zakręcony blog podróżniczy –

Indie #6 – Święta rzeka Ganges – Waranasi

Święta rzeka Ganges – Waranasi

Święta rzeka Ganges – Waranasi to są punkty obowiązkowe. Być tam i nie doświadczyć? Powiem krótko, to miasto zrobiło na nas największe wrażenie. Dlaczego?

Czytając, gdzieś po blogach jedno było pewne – będzie mega duszno i wilgotno. Droga z samolotu na terminal już dała się nam we znaki, a było to raptem 100 metrów. Taki kawałek i już plecy były całe mokre.
Chwila na lotnisku, odbiór naszych plecaków i ruszyliśmy szukać transportu do centrum(z lotniska do Waranasi jest ok. 25km ~). Sprawnie znaleźliśmy taksówkę i za niewielkie pieniądze ruszyliśmy w stronę hotelu, którego już nazwy nie pamiętam(był dość obskurny i spędziliśmy tam tylko jedną noc), ale było to na przeciwko restauracji Saffron w której zjedliśmy kilka dobrych śniadań, obiadów i poznaliśmy naszego wybawiciela, bez którego nie mielibyśmy tak wspaniałego widoku na Ganges i masy informacji o Waranasi, których nie przeczyta się w przewodnikach.
Tego dnia zrobiliśmy jeszcze małe zakupy i zaopatrzenie na kolejne dni.Zanieczyszczana, ale święta rzeka Ganges?

Pierwsza i ostatnia noc w hotelu, którego nazwy nie chce pamiętać i z samego rana ruszyliśmy w drogę do nowego hotelu do którego nas zaprowadził nowo poznany znajomy.
Puja Guest House mimo, że oceny są nie najlepsze to cena, widok na Ganges, pyszne naleśniki z bananami i wiele innych dań rekompensowało całą sytuacje. Co jeszcze okazało się była to dobra baza wypadowa w stronę Ghatów i nad rzekę.
Warto, też zaznaczyć – im bliżej Gangesu to mapy wariowały i nie pokazywały labiryntu dróg, wiec nie jest trudno by zgubić drogę 🙂

Święta rzeka Ganges - Waranasi
Widok z Puja Guest House

Mieliśmy okazję przepłynąć się łódką po Gangesie i usłyszeć różne ciekawe historie.
Zobaczyliśmy ceremonie pogrzebowe w Manikarnika Ghat, palenia ciał. Jedząc śniadanie/obiad w Puja Guest House widzieliśmy, ciała ludzi jaki i zwierząt płynących w Gangesie. Zwiedziliśmy Shri Kashi Vishwanath Temple inaczej Golden Temple. Podobno do którego trudno wejść, ochrona jak na lotnisku, nic nie można dosłownie wnieść na teren świątyni. Następnie trzeba udać się do kolejnego ochroniarza. Przeprowadza z nami wywiad i wpisuje wszystkie dane do księgi odwiedzających i rzecz oczywista na boso 🙂 Wejście do tej świątyni było darmowe.

Odwiedziliśmy Nepali Temple (malutka świątynia Kamasutry), piękna na zewnątrz jak i w środku. Co ciekawe była za opłatą, bodajże symbolicznie 20 rupii za osobę.
Święta rzeka Ganges - WaranasiŚwięta rzeka Ganges - Waranasi

Święta rzeka Ganges - Waranasi
Meczet Gyanvapi Masjid

Święta rzeka Ganges - Waranasi

Święta rzeka Ganges - Waranasi
Wieczorne rytuały na rzece Ganges

Kolejnego dnia wybraliśmy się w stronę Sarnath.

“Miejscowość w północnych Indiach, położona 13 kilometrów na wschód od Waranasi (stan Uttar Pradesh). Jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu. Według tradycji Budda Siakjamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie na temat “Wprawienia w Ruch Koła Dharmy”, zwane Dharmaczakraprawartana. Pięciu ascetów uczestniczących w tym wykładzie zainicjowało potem zgromadzenie Sangha. W III wieku p.n.e. staraniem nawróconego na buddyzm cesarza Aśoki wzniesiono w Sarnath min. kompleks klasztorny. Figurującą we współczesnym godle Indii kolumnę oraz wysoką na 34 metry stupę Dhamekh.”

Święta rzeka Ganges - Waranasi
The Giant Buddha
Święta rzeka Ganges - Waranasi
Sarang Nath Temple

Odwiedziliśmy także, Blue Lassi, które słynie z najlepszych indyjskich “Lassi” – napój na bazie jogurtu, wody, przypraw i owoców, w sam raz na duchotę. Trochę dziwna konsystencja, ale estetycznie wyglądało i smakowało 🙂

Z cyklu ciekawe historie: nie róbcie na przyszłość prania w Waranasi, ciuchy schły mi jakieś 4 dni i dalej były mokre. 🙂

Trzymajcie paczkę zdjęć z Waranasi !
Chcesz więcej?

Święta rzeka Ganges - Waranasi Święta rzeka Ganges - Waranasi Święta rzeka Ganges - Waranasi

Uwaga czytelnicy:
Pierwsze posty na blogu są bardzo amatorskie
i powstawały bez większego zastanowienia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 komentarzy “Indie #6 – Święta rzeka Ganges – Waranasi”

%d bloggers like this: